Bozunma olayı nedir ?

senbilirsin

New member
Bozunma olay, sk sk elektrik enerjisinin uretim, dagtm ve kullanm sistemlerinde meydana gelen bir durumdur. Bozunma olgusu, gunumuzde sistemlerin calsmasnn onundeki en buyuk engellerden biridir. Bu makalede, bozunma olaynn neler oldugu ve sistemlerin verimliligini nasl etkiledigi hakknda ayrntl olarak ele alnacaktr.

Bozunmann Tanm

Bozunma, elektrik enerjisinin dagtm ve kullanm srasnda, giris ve cks voltajlar arasndaki farkn onemli olcude farkllasmasyla ortaya ckan bir durumdur. Bozunmann, cogunlukla sistemlerin guc kalitesi ve verimliligini onemli olcude etkiledigi gorulmektedir. Bozunma olay, kullanm suresi boyunca sistemlerin cogunlukla kullanlan gerilim aralklarnn ustunde veya altnda gerceklesir.

Bozunmann Tipik Nedenleri

Bozunmann ortaya ckmasnn bircok nedeni vardr. Bunlardan en yaygn olanlar; elektrik arznn arzalanmas, yuksek yogunluklu yuklerin baglanmas, kesintili besleme sistemleri ve arzal uretim ekipmanlardr. Ayrca, bozunmaya sebep olan diger faktorler arasnda; arzal kablolama veya baglant aksamlar, cok sayda yuksek guclu aletler ve motorlarn bagl olmas, hatlara ksa devre veya ksa devre etkisi yapan arzal aksamlar da vardr.

Bozunmann Etkileri

Bozunma olaylar, sistemlerin calsmasn onemli olcude etkileyen bir durumdur. Bozunma nedeniyle tahrip olan uretim ekipmanlar, cogu zaman zaman kaybna sebep olabilir. Ayrca, bozunmann olusturdugu akm cks da, cogu zaman isletme calsanlarnn guvenligini tehlikeye atabilir. Bozunma, ayn zamanda, uretim sistemlerinin verimliligini ve guc kalitesini de onemli olcude etkileyebilir.

Bozunmay Onleme Yontemleri

Bozunma olaylarn onlemek icin, ozel onlemler alnmaldr.