'Böyle olması gerekmiyordu': Virginia Üniversitesi öğretim üyeleri, polisin protestolara tepkisinin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu

senbilirsin

New member
Protestocular: “Açıklayın! Yatırımın geri çekilmesi!” Ülke çapında öğrencilerin önderlik ettiği protestolarda, üniversite profesörleri tutuklanmayı göze alırken protestocuları destekledi. “O bir profesör. Kendisi bir profesör.” The Times, Virginia Üniversitesi'nde öğretim görevlilerinin rolüne dair fikir sahibi oldu. “İstersen sana günü adım adım anlatabilirim.” Ve polisle yaptığı görüşmelerin kritik bir anda nasıl başarısızlıkla sonuçlandığını. “Neden o…” “Geri çekilin.” “Virginia Eyalet Polisinin buraya tamamen silahlı, silah ve coplarla gelmesine izin verdiler. Meslektaşlarımdan biri orada Virginia Eyalet Polisi ile konuşmaya çalışıyordu. Tutuklanmıştı. Yanında duran diğer adam ise çizginin gerisine itildi ve kısmen coplarla vuruldu. Böyle olması gerekmiyordu.” Polisin Filistin yanlısı bir kampa baskın yapmasından önceki gece, bazı Virginia Üniversitesi profesörleri gerilimi azaltmaya çalıştı ve üniversitenin polis şefi Tim Longo ile yaptıkları konuşmaları kaydetti. Times, iş güvenliğinden endişe duyan öğretim üyelerinin yüzlerini pikselleştirmeyi kabul etti. Protestocular üniversiteyle konuşmayı reddetmişti. Yani bir avuç profesör arabuluculuk yaptı. Bu durum zaman zaman yönetimi hayal kırıklığına uğrattı ve Times'a sürecin bir inanç sıçraması gerektirdiği söylendi. “Burada esas olarak iki saatlik vardiya usulüyle dönüşümlü olarak çalışıyorduk. Fakültede irtibat görevlisi olduğumuzu göstermek için bu sarı kol bantlarını taktık. Bizim işimiz aslında sadece yönetim, polis ve öğrenciler arasında iletişim kurmaktı.” Olayı telefonlarıyla belgeleyen profesörler Walter Heinecke ve Mark Sicoli saatler sonra polis şefiyle tekrar temasa geçti ve kampüsün hangi kampüste olacağı konusunda kafa karışıklığını dile getirdi. politika aslında daha küçük eğlence çadırlarının kullanılmasını öngörüyor. Profesörler ve polisin çadır politikası üzerinde anlaşmaya varmasından yarım saat önce Polis Şefi Longo, Virginia Eyalet Polisini aradı. Kısa süre sonra polis memurları, kampın dağıtılmasına yardımcı olmak için biber gazı ve M4 saldırı tüfekleriyle geldi. Toplamda yaklaşık 20 çadırda birkaç düzine gösterici vardı. “Yazıklar olsun sana. Yazıklar olsun size.” Üniversite yetkilileri protestocuları okul kurallarını ihlal ettikleri konusunda günlerce uyardıklarını söylüyor. Bu makale için bizimle konuşmayı reddeden en az bir profesörün de aralarında bulunduğu 27 kişi tutuklandı. “O bir profesör. Bu Profesör.” “Kampta öğrencilerin önünde durduk. Daha sonra öğretmenler önümüze çıktı. Daha sonra Virginia Eyalet Polisi geldi ve yanıt verdi. Bir kalkanla vuruldum ve bu morluk oluştu. Bana biber gazı sıktılar. Tahmin etmem gerekirse yaklaşık 10 dakika tutuldum. Daha sonra da kablo bağlarımı kestiler.” Büyük polis operasyonu tüm kampüste alarma neden oldu. Ve şimdi aralarında Heinecke'nin de bulunduğu birçok öğretim üyesi, İsrail'in Gazze'deki savaşını protesto etmek amacıyla ifade özgürlüğüne yönelik şiddetli baskı olduğunu söyledikleri olaydan üniversiteyi sorumlu tutmak istiyor. “Sana sadece mücadele ettikleri bir şeyi göstermem gerekiyor -” “Eğer az önce söyleselerdi, haydi müzakere edelim, çadırları birkaç gün daha açık bırakalım ve sonra müzakere ederiz. Bu öyle değil. banka soymak gibi bir şey. Birkaç çadır kurdunuz. Tehlikede olan çok az şey olduğu için bunu neden farklı yapamadık?” Üniversite rektörü ve kampüs polis şefi yorum taleplerine yanıt vermedi. “Sonra da Şef Longo'ya dönüyorum.” Ancak 7 Mayıs'ta yapılan sanal belediye toplantısında üniversite polisi ve yönetimi, birincil endişe olarak kimliği belirsiz dış kışkırtıcıları öne sürerek eylemlerini savundu. “Polis fiziksel kavgalarla ve saldırı girişimleriyle karşı karşıya kaldı ve durum göz önüne alındığında müdahale etme konusunda kendini yetersiz hissetti. İşte o zaman eyalet polisini çağırma kararı alındı.” “Filistin için savaşmak gibi bir görevimiz var.” “Bizim…” “Benim ve polis şef yardımcısının kuşatılmasından ve sonumuzun gelmesinden korkuyordum. kendimizi savunmak zorunda kalacağımız bir durumda. Bunun tırmandığı sözler ve eylemler bana açıktı.” “Özgür, özgür Filistin.” “Tarihi Rotunda'nın önünde.” Buna yanıt olarak Heinecke ve diğer birkaç öğretim üyesi, Filistin'in Filistin'de olduğunu göstermek için kendi belediye binasında toplantı düzenlediler. polis operasyonu haksızdı. Daha sonra 10 Mayıs'ta UVA Fakülte Senatosu, üniversitenin protestolara tepkisini tartışmak için Başkan Ryan ile bir duruşma düzenledi. “Öncelikle Columbia benzeri bir duruma düşmemizi engellediği için ona minnettarım.” Her ne kadar destek olsa da konuşmacıların çoğu eleştireldi. “Olanlardan dolayı kalbim kırıldı.” “Virginia Eyalet Polisinin tam teçhizatla menfur bir şekilde kullanılması ve öğrencilerimizi kendi arka bahçelerinde terörize etmek için aşırı güç kullanması hakkında” “Eğer hepiniz “Ben öyle değilim.” doğru lider, bu sizin kararınız.” 4 Mayıs'ta yapılan oylamada öğretim üyeleri kendisinin ve Şef Longo'nun kararlarının bağımsız olarak gözden geçirilmesi çağrısında bulundu ancak polis eylemini doğrudan kınamadı. “Sırayla. Bir kez daha, sadece mahkeme için burada olan insanlara ihtiyacım var.” Aynı gün, şehrin diğer ucunda, izinsiz girmekle suçlanan protestocuların destekçileri dayanışma için adliye binasının önünde toplandılar. “Bu, iki öğrencimiz de dahil olmak üzere izinsiz girmekle suçlanan herkesin ilk duruşması.” 15 Mayıs'ta savcılar protesto kampında tutuklananların çoğuna yönelik suçlamaları düşürdü. Bir UVA sözcüsü Times'a, üniversitenin eyalet polisini dahil etme kararının bağımsız bir incelemesini henüz kabul etmediğini söyledi.