Bloomberg'in Hopkins'e yaptığı 1 milyar dolarlık bağış sayesinde çoğu tıp öğrencisinin okul ücreti ortadan kalkıyor

senbilirsin

New member
Pazartesi günü Michael Bloomberg'den Johns Hopkins Üniversitesi'ne yapılan 1 milyar dolarlık bağış, üniversitenin tıp fakültesindeki çoğu öğrenciye ücretsiz ders verecek ve aynı zamanda hemşirelik ve halk sağlığı okullarındaki ve üniversitedeki diğer lisansüstü programlardaki diğer öğrencilere mali desteği artıracak.

Bloomberg'in hayırseverlik çabalarını denetleyen Bloomberg Philanthropies, yaptığı açıklamada bağışın “çok çeşitli sosyoekonomik kökenden gelen en yetenekli doktor adaylarının borçsuz mezun olma fırsatına sahip olmasını” sağlayacağını söyledi.

Bloomberg Philanthropies'in haberine göre, Johns Hopkins Üniversitesi, sonbahar döneminden itibaren yıllık geliri 300.000 doların altında olan ailelerden gelen tıp öğrencilerinin öğrenim ücretlerinden feragat edecek. Üniversite ayrıca yıllık geliri 175.000 $'a kadar olan ailelerden gelen öğrencilerin yaşam masraflarını ve diğer ücretlerini de karşılıyor.

New York City'nin eski belediye başkanı ve Johns Hopkins Üniversitesi mezunu olan Bloomberg, yaptığı açıklamada tıp ve yüksek lisans eğitimlerinin yüksek maliyetinin, Amerika Birleşik Devletleri'nde kıtlık yaşandığı bu kritik dönemde “öğrencileri kayıt yaptırmaktan çoğu zaman caydırdığını” söyledi. tıp uzmanlarından.


Bloomberg, “Bu önemli alanlardaki mali engelleri azaltarak, daha fazla öğrenciye kendilerini heyecanlandıran kariyerleri takip etme fırsatı verebilir ve onlara en çok ihtiyaç duyan ailelere ve topluluklara daha fazla hizmet vermelerini sağlayabiliriz” dedi.

Diğer üniversiteler de son yıllarda tıp öğrencileri için öğrenim ücretlerinden feragat edebildiler. Bronx'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi, orada uzun süre profesörlük yapan Ruth Gottesman'ın bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık bağış yapmasının ardından bunu yaptı. 2023 yılında, milyarder finansör ve Home Depot'un kurucusu Kenneth G. Langone ve eşi Elaine Langone, NYU Long Island Tıp Okulu'na 200 milyon dolar bağışlayarak tıp öğrencilerinin okul ücretlerini ortadan kaldırdı.

Bu Bloomberg'in Johns Hopkins Üniversitesi'ne yaptığı ilk büyük bağış değil. Bloomberg düzenli olarak sanata, eğitime, çevreye ve halk sağlığına bağışta bulunuyor. Bloomberg Philanthropies, ailelerinin gelirine bakılmaksızın lisans öğrencilerinin üniversiteye kabul edilmesini sağlamak için 2018 yılında üniversiteye 1,8 milyar dolar bağışladı.

Johns Hopkins Üniversitesi rektörü Ron Daniels Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “bireysel fırsatların önündeki mali engellerin kaldırılmasının topluma fayda sağlayan mükemmelliği, yenilikçiliği ve keşfi teşvik ettiğini” söyledi.

Üniversite, Bay Bloomberg'in yeni hediyesinin, şu anda Johns Hopkins Üniversitesi'nde okuyan veya yakında üniversitede okumaya başlayacak tıp öğrencilerinin yaklaşık üçte ikisinin öğrenim ücreti muafiyeti veya öğrenim ücreti ve yaşam giderlerinden feragat için uygun olacağı anlamına geldiğini söyledi. Uygun olanlar yakında güncellenmiş mali yardım paketlerini alacaklar.


Kâr amacı gütmeyen bir sağlık kuruluşu olan Vital Strategies'in başkanı ve CEO'su José Luis Castro, sosyal medyada Johns Hopkins'e yapılan bağışın “çığır açıcı ve ilham verici” olduğunu ve “doktorlara ve halk sağlığı uzmanlarına yönelik artan ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olacağını” söyledi. .