Biden yönetimi 7,7 milyar dolarlık öğrenci kredisini daha iptal etti

senbilirsin

New member
Başkan Biden Çarşamba günü yeni bir öğrenci kredisi affı turu duyurarak 160.000 kişinin 7,7 milyar dolarlık borcunu iptal etti. Bu onun yeniden seçim kampanyasının en önemli parçası haline geldi.

Duyuru, yönetimi Cumhuriyetçilerin muhalefetine rağmen daha da büyük bir plan peşinde koşarken, Bay Biden'ın mevcut programları iyileştirerek üniversite borcunu azaltma stratejisine dayanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı bir açıklamada, bu borç hafifletme turunda Kamu Hizmeti Borç Yardımı, Başkanın TASARRUF Planı veya başka bir gelir odaklı geri ödeme planı yoluyla hak kazanan birçok borçlunun, kendilerine onaylarını bildiren e-postalar almaya başladığını açıkladı.

Biden yönetimi şu anda 4,75 milyon borçluya yönelik yaklaşık 167 milyar dolarlık krediyi iptal etti; bu da yaklaşık 10 federal borçludan birini temsil ediyor. Başkan çok daha büyük bir hedef belirledi: Bu sonbaharda yaklaşık 30 milyon borçlunun borçlarının hafifletilmesi. Ancak daha geniş program hâlâ geliştirilme aşamasında ve Bay Biden'ın toplu borçların hafifletilmesine yönelik çok daha iddialı ilk girişiminde olduğu gibi yasal zorlukların kurbanı olabilir.

Öğrenim kredisi borcunun hafifletilmesi, Bay Biden'ın 2020'de kendisini ezici bir çoğunlukla destekleyen ancak ayrılma belirtileri gösteren genç seçmenlere erişiminin önemli bir parçası.

Başkan, yaptığı açıklamada, “Görevimin ilk gününden itibaren, yüksek öğrenimin fırsatlara engel değil, orta sınıfa giden bir bilet olmasını sağlamak için mücadele edeceğime söz verdim” dedi.

Mahkeme zorluklarına rağmen borç ertelemesini sürdürmek için Biden yönetimi birçok durumda mevcut programları revize etti veya daha iyi kullandı.

Bazı durumlarda borçlular, aylık ödemelerinin yanlış hesaplandığını, çoğunlukla da gerçekte borçlu oldukları tutardan daha yüksek tutarlarda olduğunu keşfettiler.

Çarşamba günü açıklanan toplam tutarın 5,2 milyar doları, Eğitim Bakanlığı'nın Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama programında yaptığı ayarlamalar nedeniyle hak kazanan yaklaşık 66.900 borçluya gitti. Program öğretmenleri, itfaiyecileri ve diğer kamu ve kar amacı gütmeyen çalışanları desteklemektedir.

Kongre, kamu hizmeti programını 2007'de oluşturdu, ancak bakanlık ile kredi hizmetleri sağlayıcıları arasındaki zayıf koordinasyon nedeniyle sıkıntı yaşadı ve bu da başvuru sahiplerinin büyük bir kısmının on yıldan fazla bir süre reddedilmesine neden oldu. Yönetim yetkilileri, Bay Biden göreve geldiğinde program aracılığıyla yardım başvurusunda bulunan yalnızca 7.000 kişinin onaylandığını söyledi.

Aylık ödemeleri gelire ve hane büyüklüğüne bağlayan SAVE planına katılan ve yüksek lisans eğitimi için daha küçük krediler alan yaklaşık 54.300 borçluya yaklaşık 600 milyon dolar yardım gidecek. Plana kayıtlı tüm borçlular, en fazla 25 yıl sonra affedilmeye hak kazanabilir, ancak 12.000 ABD Doları veya daha az miktarda kredi alan borçlular, 10 yıllık ödemelerden sonra hak kazanabilirler.

Diğer gelir odaklı geri ödeme planlarına kaydolan ilave 39.200 borçlu da, borçlu olunan ödemelerin sayısında “idari ayarlamalar” yoluyla 1,9 milyar dolar affedildi. Bakanlık, bu ayarlamaların öncelikle bazı kredi hizmet sağlayıcılarının hoşgörüyü kötüye kullanmasını düzeltmeyi amaçladığını söyledi.

Bakanlık ayrıca, okulları tarafından dolandırıldığını belirlediği öğrencilerin kredilerinin ödenmesi de dahil olmak üzere borç yardımını genişletmek için başka yöntemlere de başvurdu. Örneğin sadece bu ay bakanlık, sanat kurumlarına giden 317.000 kişinin federal kredilerini affetti.

Başlangıçta alınan miktarın çok ötesine geçen kredilerdeki faiz oranlarının yükseltilmesinden feragat edilmesini içeren stratejinin çok daha büyük kısmı, hükümet yeni kuralları kabul etmeye çalışırken hala beklemede. Hükümet, 25 milyondan fazla kişinin bu kurallar kapsamında yardımdan yararlanabileceğini söyledi.