Biden yine milyonlarca borçlunun öğrenci kredisi borcunu silmeye çalışacak

senbilirsin

New member
Başkan Biden, Pazartesi günü milyonlarca borçlunun öğrenci kredisi borcunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için yeni bir girişim açıklayacak. Plana aşina bir kişi Cuma günü yaptığı açıklamada, bunun, öğrenci kredilerini geri ödemekte zorlanan Amerikalılara kapsamlı bir rahatlama sağlama hedefini yeniden canlandırmaya yönelik bir seçim yılı girişimi olduğunu söyledi.

Konu hakkında konuşan kişiye göre, Bay Biden'ın, tahakkuk eden faiz nedeniyle kredileri şişmiş olanlar ve geri ödemeyi engelleyen mali sıkıntı içinde olduklarını kanıtlayabilenler de dahil olmak üzere milyonlarca borçluya yönelik yeni Eğitim Bakanlığı kurallarını açıklaması bekleniyor. Düzenlemeler henüz bakanlık tarafından resmi olarak önerilmediği için anonimlik şartı aranıyor.

Önerilen düzenlemelerin önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlanması bekleniyor. Bay Biden, Pazartesi günü Philadelphia'da Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile öğrenci kredileri konusunda düzenlenen bir etkinliğe denk gelen Wisconsin ziyareti sırasında bu çaba hakkında konuşacak.

Bu baskı, Bay Biden ve müttefiklerinin, başkanın öğrenci borçlarını silmeye yönelik ilk girişiminin geçtiğimiz yaz Yüksek Mahkeme tarafından engellenmesiyle destekçileri, özellikle de genç seçmenler arasındaki hayal kırıklığını kabul etmesi anlamına geliyor. Mahkeme, hükümetin 400 milyar dolara kadar öğrenci kredisini iptal etmeye çalışırken federal otoritesini aştığını söyledi.

O zamandan beri Biden yönetimi, daha küçük borçlu gruplarına borç hafifletme sağlamak için mevcut yasaları kullandı. Pazartesi günkü duyurunun sonuçta daha büyük bir gruba ulaşması bekleniyor, ancak yetkililer bunun Yüksek Mahkeme'nin zaten reddettiği genel yardımdan daha hedefli olduğunu söyledi.

Önerilen düzenlemeler Federal Sicil'de resmi olarak yayınlandıktan sonra, gerekli kamu yorumu süresi nedeniyle yürürlüğe girmesi aylar alacaktır. Biden yönetimi yetkilileri, yeni kurallara muhtemelen mahkemede itiraz edileceğini ve bunun da borç indirimini daha da geciktirebileceğini söylüyor.

Yetkililer, önerilen yeni düzenlemelerin farklı bir federal yasaya dayanması ve daha çok belirli durumlardaki insanları hedef alması nedeniyle yasal zorluklardan kurtulma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inandıklarını söyledi. Başkanın önceki çabaları, eğitim bakanının acil durumlarda borçlarından feragat etmesine olanak tanıyan Kahramanlar Yasası'na dayanıyordu; Mevcut düzenlemeler Yükseköğretim Kanunu ile onaylanacaktır.

Siyasi açıdan, eski Başkan Donald J. Trump ile Beyaz Saray'da bir dönem daha görev yapmak üzere mücadele eden Bay Biden için zamanlama çok önemli.

Başkanın 2020'deki zaferinde hayati öneme sahip olan gençler arasındaki popülaritesi son yıllarda önemli ölçüde azaldı. Aralık ayında Haber ve Siena College tarafından gerçekleştirilen bir anket, Bay Biden'ın 18 ila 29 arasındaki seçmenler arasında Bay Trump'ı takip ettiğini gösterdi ve bu dramatik bir geri dönüşe işaret ediyor. 2020'de Sayın Biden bu grubu yüzde 20 puan farkla kazandı.

Beyaz Saray ve Eğitim Bakanlığı yetkilileri, daha önce The Wall Street Journal tarafından bildirilen beklenen düzenlemeler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak önerilen kuralların ayrıntıları, paydaşlarla yapılan bir dizi kamuya açık oturumda aylardır tartışılıyor ve tartışılıyor. Bu toplantıların tutanakları ve önerilen düzenlemelerin taslakları, yönetimin duyurusu için bir yol haritası sağlıyor.

22 Şubat'ta bakanlık, “Borçlunun geri ödeme yeteneğinin bozulması veya makul olmayan tahsilat maliyetleri için değer” başlıklı bir yönetmelik taslağı yayınladı.

Düzenlemede önerilen dil, ABD Eğitim Bakanı'nın, “bir borçlunun bu tür bir krediyle bağlantılı olarak sıkıntı yaşadığı veya yaşamakta olduğu ve bu sıkıntının muhtemelen borçlunun ödeme kabiliyetini etkileyebileceği” tespit edilmesi halinde öğrenci borcundan feragat edebileceğini belirtiyor. “veya borcun tamamının icra edilmesinin maliyetleri, borcun tamamının tahsilinin devam etmesinden beklenen faydalarla haklı gösterilmiyor.”

Bu düzenleme, bir borçlunun zorluk muafiyetine hak kazanıp kazanmadığını değerlendirirken dikkate alınması gereken 17 faktörü listelemiştir. Bunlar şunları içerir: hane halkı geliri ve varlıkları, öğrenci kredisi bakiyesi, toplam kredi bakiyesi, yaş, engellilik, sağlık hizmetleri gibi temel harcamalar için yüksek maliyet yükleri ve “Sekreter tarafından belirlenen diğer zorluk göstergeleri.”

11 Aralık'ta, olası yeni düzenlemelerle ilgili tartışmalar, bir borçlunun tahakkuk eden faiz nedeniyle borçlu olduğu toplam tutarın, kredinin orijinal anapara tutarını aşması durumunda Eğitim Bakanı'nın öğrenci borcunu affetmesine izin veren bir öneriyi içeriyordu.

Toplantıda dağıtılan yönetmelik için önerilen metinde, “Bakan, 20.000 $'dan az olanından veya borçlunun kredilerinin bir bütün olarak kredilerin orijinal anapara bakiyesini aşan toplam ödenmemiş bakiyeye sahip olduğu tutardan feragat edebilir” ifadesi yer alıyor. .

Tartışmalara aşina bir kişi, yayınlanan gerçek düzenlemelerin halka açık toplantılarda tartışılanlardan en azından biraz farklı olabileceğini söyledi. Ancak Sayın Biden'ın, maddi sıkıntı içinde olan ve birikmiş faiz nedeniyle büyük bakiyeleri olan kişilere de yardım yapması bekleniyor.