Bard başkanı, Jeffrey Epstein tarafından oluşturulan vakıftan 150.000 dolar aldı

senbilirsin

New member
Wall Street Journal’ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Bard College’ın başkanı Leon Botstein, 2016 yılında genç kızlara cinsel tacizde bulunmakla suçlanan gözden düşmüş milyarder Jeffrey Epstein tarafından kurulan bir vakıftan şahsen 150.000 $ danışmanlık ücreti aldı.

Haber’a kısa bir röportaj veren Dr. Botstein, Gratitude America Vakfı’na ödeme yaptı ve aynı yıl yaptığı 1 milyon dolarlık hediyenin bir parçası olarak hepsini üniversiteye bağışladığını söyledi.

doktor 76 yaşındaki Botstein, üniversiteye yaptığı bağışın geri kalanının kişisel birikimlerinden ve gelirinden geldiğini söyledi. 1975’ten beri Bard Koleji’nin başkanıdır ve 2016 itibariyle yaklaşık 400.000 dolar kazanmıştır.

“Şahsen, bundan hiç faydalanmadım” dedi. Bay Epstein’ın vakfından aldığı para, “o yıl üniversiteye elimden geldiğince çok şey vermemi sağladı” dedi.

“Ben zengin biri değilim” diye ekledi.

doktor Botstein daha önce Bay Epstein’ın Bard’a 75.000 $’lık istenmeyen bir hediye ve 66 dizüstü bilgisayar dışında hiçbir hediye vermediğini söylemişti.

Çarşamba günü Dr. Botstein, bu ayın başlarında The Times ile yaptığı daha önceki bir röportajda vakfın parasını bilmediği için açıklamadığını söyledi. “Sözleşme başkası tarafından imzalandı” dedi, bu nedenle Bay Epstein’ın adı dosyasında görünmedi. Wall Street Journal tarafından sorulduğunda konuyu araştırana kadar 2016 ödemelerini hatırlayamadığını söyledi.

Bard Koleji yaptığı açıklamada, Dr. “2016 yıllık hediyesinin bir parçası olarak Bard’a 150.000 $ bağışlayan Botstein, kişisel birikimleri ve Bard dışı maaşlarının geri kalanı ve uzun yıllardır sürdürdüğü bir uygulama olan dış şeflik ücretlerinden geri kalanı.”

Bard Koleji yönetim kurulunun bu ödemeden haberdar olup olmadığı belli değil. Yönetim Kurulu Başkanı James Chambers ve diğer mütevellileri sorgulama girişimleri başarısız oldu.

Ödeme, Bay Epstein’ın nüfuz satın almak için parasını nasıl kullandığına daha derin bir bakış sunan en son açıklamadır. Bay Epstein, Harvard ve MIT dahil olmak üzere birçok hayır kurumuna ve üniversiteye cömertçe bağışta bulundu.

Geçen ay Wall Street Journal’da çıkan bir haber, dilbilimci Noam Chomsky ve eski Hazine Bakanı ve Harvard Başkanı Lawrence Summers gibi isimlerin de dahil olduğu Bay Epstein’ın ağının daha önce düşünülenden daha büyük olduğunu gösterdi. doktor Summers, Harvard edebiyat profesörü olan eşi Elisa New tarafından yönetilen bir şiir vakfı için para arıyordu.

doktor Botstein, birkaç yıl boyunca Bay Epstein’ı defalarca takip etti ve Bay Epstein’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki konağına çok sayıda ziyarette bulundu. doktor Botstein, bu ziyaretlerin öncelikle zengin bağışçılara dayanan bir liberal sanatlar koleji olan Bard için para toplamakla ilgili olduğunu söyledi.

“Aşağılayıcı ve belirsiz beklentilerle yüzleşmekten zevk aldı,” dedi Dr. Botstein, bu ayın başlarında The Times’a söyledi. “Sadist biriydi. Beni kesinlikle uçurdu.”

Ancak Çarşamba günü yapılan açıklamada, kolej Bay Epstein’ın Bard’ın müzik programlarıyla ilgilendiğini ifade ettiğini ve Dr. Botstein, çeşitli disiplinlerden uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturan Gratitude America’ya.

Epstein’ın uzun süredir danışmanı ve mirasının vasisi olan Vakfın Başkanı Richard Kahn, Dr. Bildiride, Botstein’ın danışma kurulunda bir yıllık müzik danışmanı olarak görev yapacağı belirtildi. Bay Kahn, telefon numaraları ve adına bağlı bir e-posta adresi içeren mesajlara yanıt vermedi.

Üniversite açıklaması devam etti, “Epstein’ın suçlarının büyüklüğü ve korkunç doğası bilinseydi, Bard onun onayını kabul etmezdi.”