Bakan Dönmez muştuyu verdi: Son 21 yılda yapılanları sayı vererek deklare etti

Ethereum

New member
Türkiye minimum fiyatta yaşanacak gelişmeyi yakından takip ediyor. Milyonlarca vatandaşın beklediği taban fiyat sonucunı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Karadeniz gazıyla ilgili yeni bir muştuyu paylaşan Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise petrol arama ve üretim faaliyetlerine son 21 yılda yapılan yatırımları da sayı vererek deklare etti.

Dönmez Karadeniz’de yeni doğal gaz kuyularının açıklamaya başlandığının muştusunu de verdi.

Son 21 yılda 15 milyar dolar yatırım

Dönmez “Son 21 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 15 milyar dolar yatırım yaptık. Bu yatırımların yüzde 63’ü Türkiye Petrolleri, yüzde 37’si ise yerli ve yabancı yatırımcılar tarafınca yapıldı. 2022 yılı prestijiyle 30’u yerli, 10’u yabancı toplam 40 şirket arama-üretim faaliyetlerine devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Enerji ulusal bir konudur”

Bakan Dönmez şunları söylemiş oldu;

“Araştırmalarımızı adeta iğneyle kuyu kazar üzere yapıyoruz. Ve arkasındaki bu ağır emeği, bu çabası, bu çabayı birileri kendine şahsi rant devşirmeye ya da kendine muhalefet goygoyu yapmayı keder ediniyorsa şunu uygun bilsinler ki karşı çıktıkları şey bu ülkenin menfaatleridir. Karşı çıktıkları Türkiye’nin güç bağımsızlığıdır. Güç ulusal bir mevzudur. Güç menfaatler üstü bir mevzudur.

“Yeni kuyular açılıyor”

Doğal gazda cumhuriyet tarihimiz boyunca ürettiğimiz gaz ölçüsü 16,5 milyar metreküptü. Yalnızca Karadeniz gazıyla bugüne kadar ürettiğimiz gazın yaklaşık 33 katını tek keşifte yakaladık. Karadeniz’de yeni kuyular açmaya devam ediyoruz. Daha evvel de dediğimiz üzere ardı gelecek, bizi izlemeye devam edin diyorum.”