Antikapitalistler Harvard Business School’a ulaştı mı?

senbilirsin

New member
Harvard’da, halk arasında CATS olarak bilinen “Kapitalizm ve Devlet”te Bayan Spar, öğrencilerini küreselleşmenin nihayetinde iyi bir sistem olduğunu düşünüyorlarsa kartvizitlerini bir kenara bırakmaya teşvik etti. Sınıfın zemininde çita desenli ayakkabılarla heyecanla volta atıyordu.

Biraz mırıldanma ve kağıt desteğinden sonra, öğrencilerin yaklaşık yüzde 80’i, küreselleşme için “başparmak yukarıya” işareti veren pankartlarını çevirdi. Bay Egbosimba aynı fikirde değildi. Arka sıradaki koltuğunda öne eğildi ve sınıf arkadaşlarına, bildikleri dünyayı -Uluslararası Para Fonu, dünyanın dört bir yanındaki Hyatt otelleri ve her hava limanındaki McDonald’s’ın altın kemerleri- yarattığı görüşü yeniden gözden geçirmeleri için meydan okudu.

Nijerya’da büyümüş olan Bay Egbosimba, “Ben Küresel Güney’den, Batı’nın eski kolonilerinden geliyorum” dedi. “Belki bu fikrin kabullenme ve barışa yol açabilecek bir versiyonu vardır, ama bizim inşa ettiğimiz bu değil. Bunun bir kurbanı olarak, bunu güvenle söyleyebilirim.”

28 yaşındaki sınıf arkadaşı Alan Xie de aynı fikirdeydi. “Elitlerin kapitalizmle ilişkilendirilen güvensizliği tüm küreselleşme projesini baltalıyor” dedi. “Aslında illiberalizmi ithal ettik çünkü elimizde güzel şeyler var.”

Yine de, sınıf arkadaşlarının çoğu küreselleşmiş bir ekonomi için kaldı. Bayan Spar, argümanlarını şöyle özetledi: “Büyüyoruz. Güzel şeyler yaşıyoruz” dedi. “İşe yaradı.”

Ön sırada oturan 29 yaşındaki Rachel Orol, “İşimize yaradı” yanıtını verdi.

Kendini adamış bir anti-kapitalist, Harvard Business School’da kendini ateist olduğunu itiraf eden bir kişinin Divinity School’da ne kadar rahat hissedebileceğini hissedebilir. Yine de yönetim profesörleri, öğrencilerinin önceki yıllarda olduğundan çok daha fazla muhasebenin ötesinde eğitim aradıklarını fark ettiler. İş dünyasının toplumdaki rolünü, sosyal hastalıkları nasıl yarattığını ve bunları çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak istiyorlar.

Harvard’dan Bay Rouen, sosyal etki ve ESG kurslarına olan talebin o kadar yüksek olduğunu ve bu konuların muhasebe dahil neredeyse her giriş kursuna entegre edildiğini söyledi. Dartmouth’s Tuck School of Business’ta profesör olan Curtis Welling, her yıl öğrencilerine kapitalizmin reforme edilmesi gerekip gerekmediğini soruyor. On yıl önce, yaklaşık üçte biri evet dedi. Bu yıl üçte ikisi evet dedi.