Ali Koç ve Dursun Özbek’in yüzünü güldüren haber!

senbilirsin

New member
AJANSSPOR HABER

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Kulüpleri ve Spor Anonim Şirketlerinin Borçlanma Sınırlamalarından Muafiyetlerine Ait Yöntem ve Temeller Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yaptı. Spor tesisi için yapılacak borçlanmaya muafiyet getiren yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Brüt gelirin yüzde 10’nuna kadar borç

Yeni yayınlanan yönetmelikte bulunan ‘Borçlanma ve borç vermeye ait esaslar’ başlığı altındaki 5’inci hususa nazaran spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, bir bütçe yılında evvelki yıl brüt gelirlerinin en çok yüzde onuna kadar borçlanabiliyor.


Spor tesisi borçlanmalarına muafiyet geldi

Yapılan değişiklikle yönetmeliğin “Muafiyet” başlıklı 7’nci hususunda tesis alımı için yapılacak borçların bu yönetmelik yaptırımlarından muaf olduğu açıklandı.


Spor tesisi için borçlanmaya vize

İlgili unsur şu biçimde oldu: “Spor faaliyetlerinde kullanılmak üzere; spor kulüpleri yahut spor anonim şirketleri tarafınca spor tesislerinin satın alınması yahut yapılması ya da spor tesisi yapmak için taşınmaz satın alınması, irtifak hakkı tesisi, kiralanması yahut bu tesislerin bakım ve tamiratına ait borçlanmalar, 7405 sayılı Kanunun 20’nci hususunun beşinci fıkrasında borçlanma için öngörülen sınırlamalardan muaftır.”


Fenerbahçe ve Galatasaray’ı epey yakından ilgilendiriyor

Yönetmelik değişikliği bütün ekipleri ilgilendirse de en hayli Fenerbahçe ve Galatasaray’ı etkileyecek. İki kulüpte altyapı ve A Grup tesislerini taşımak için çalışma yapıyor.


Ali Koç’un dev planı

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, A Ekibi Tesisleri ve Futbol Akademisi’ni kurmak için Maltepe’de bir arazi tahsis edildiğini açıklamıştı. Akademide resmi maçların oynanabileceği 5 bin kişilik 1 stadyum dahil olmak üzere toplam 7 adet futbol alanı yer alacak. Maliyeti 45 milyon Euro olduğunu belirtilen proje için Ali Koç, “Aşağı üst 17 milyon Euro kaynağımız var şu anda” tabirini kullanmıştı.


Galatasaray, Kemerburgaz’a taşınacak

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, altyapı ve A Kadro için Kemerburgaz’da tesis yapılacağını söylemişti. Özbek, “Kemerburgaz’a taşınmamız, Galatasaray’a yakışan ve günün şartlarına uygun bir tesisin orada yapılması mecburiyet. Galatasaray’ı kim yönetmeye talip olursa olsun bunu yapmak zorundadır” demişti.


Borç muafiyeti ile tesisler yapılacak

Hem Ali Koç hem Dursun Özbek, yönetmelik değişikliği ile büyük bir sorunu aştı. Zira, kulüplere müsaade verilme borçlanma hissesi ile bu tesislerin maliyetinin karşılanma ihtimali bulunmuyordu. Tesisler için alınacak borçlara muafiyet verilmesi Koç ve Özbek’e finansmanda büyük kolaylık sağlayacak.