4 Okul müdürlerinin Yahudi karşıtlığına hoşgörü gösterilme iddialarıyla nasıl başa çıktıklarına ilişkin bulgular

senbilirsin

New member
Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler Çarşamba günü ülkenin siyasi açıdan liberal üç bölgesinden devlet okulu liderlerini sorgularken, onları “Hamas liderliğindeki dönemden bu yana sınıflarda antisemitizmin endişe verici yükselişini görmezden gelmekle” suçlayarak büyük ölçüde yıkıcı bir darbe indiremediler. “7 Ekim eylemi kapandı” İsrail'e saldırı.

Son aylarda üniversite liderleri için yapılan benzer kongre oturumlarının birçok kolejde kargaşaya yol açmasından farklı olarak, New York City, Berkeley, California ve Montgomery County, Maryland'deki ilkokul ve ortaokul bölge liderleri, fikirlerinin duyulmasını büyük ölçüde başardılar. Bazı durumlarda anti-Semitizmle mücadelede başarısızlık suçlamasını Cumhuriyetçi sorgulayıcılara yönelttiler.

Okul liderleri, Temsilciler Meclisi eğitim alt komitesinin Cumhuriyetçi üyelerinin, bazı Yahudi öğrenciler, ebeveynler, eğitimciler ve savunucu gruplar tarafından ileri sürülen çok çeşitli iddialarla ilgili zorlu sorularını yanıtladı. Bu gruplar, bölgelerin Yahudi öğrenciler için düşmanca bir ortama izin vererek federal sivil haklar yasalarını ihlal ettiğini söyleyerek ABD Eğitim Bakanlığı'na şikayette bulundu.

Liderler, bariz Yahudi karşıtı eylemlerde bulunan hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin disipline tabi tutulduğunu söyledi. Ayrıca bazı iddiaları yalanladılar ve daha sonraki soruşturmaların ilk kışkırtıcı raporları doğrulamadığını söylediler.

İşte duruşmadan çıkan dört sonuç.

Cumhuriyetçiler üniversite rektörlerine indirdikleri ağır darbelerin aynısını indiremediler.

İlk ve orta dereceli okullara yönelik kongre soruşturması, yüksek öğrenimde Yahudi karşıtlığıyla ilgili iki çekişmeli duruşmanın ardından geldi.

Aralık ayında yapılan bir duruşmada Harvard, Pensilvanya Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü başkanları sağduyu yerine hukuki yanıtlara güvenme tuzağına düştüler.

Daha sonra geçen ay Columbia Üniversitesi yetkilileri farklı bir yaklaşım benimsedi ve sert bir baskı sözü verdi. Bu, daha fazla protestoya yol açtı ve sonunda okulun Manhattan kampüsünde tutuklamalara yol açarak ülke çapında Filistin yanlısı bir eylem dalgasına yol açtı.

Devlet okulu liderlerinin Çarşamba günü üniversite rektörlerinden daha iyi durumda olduğu, sakin ve uzlaşmaz bir tavır benimsediği ve zaman zaman Cumhuriyetçi komite üyelerinden gelen zorlu soruları savuşturduğu görüldü.

Kendi bölgelerindeki öğrencilere olan bağlılıklarını defalarca vurguladılar. Berkeley okullarının müdürü Enikia Ford Morthel, “Öğrencilere kendilerini saygı ve şefkatle ifade etmeyi öğretmenin gerekliliğinin farkındayız” dedi ve bölgenin geçen yıl bir nefret söylemi politikası benimsediğini ekledi.

Devlet okulu liderleri zor sorularla baş etme konusunda usta görünüyordu.

Üç bölgenin tümü, önemli oranda Yahudi öğrenciden oluşan çeşitli bir öğrenci topluluğuna hizmet vermektedir. Her üç vakada da okul bölgesi liderleri, ne tür davranış ve dilin antisemitizmle sonuçlandığı konusunda son derece tartışmalı tartışmalarla uğraşmak zorunda kaldı.

Ayrıca Kovid salgını krizine de katlandılar ve okulların kapanması ve maske zorunluluğuyla başa çıktılar.

Çarşamba günkü duruşmada bu deneyimin karşılığını almış görünüyordu.

Özellikle ülkenin en büyük bölgesi olan New York City'deki okulların rektörü David Banks, zor sorulardan korkmayacağını açıkça belirtti. Salı günü New York Post'ta yayınlanan bir köşe yazısında, “Bu kritik, karmaşık ve son derece tartışmalı konuyu doğrudan ele almak üzere Kongre huzuruna çıkmak benim sorumluluğumdur” dedi.

Üç bölge, çeşitli inançlara sahip olanların yanı sıra çok sayıda siyahi öğrenciye de hizmet vermektedir. Liderler yaptıkları açıklamalarda tüm öğrencilerini ayrımcılıktan korumanın gerekliliğinden bahsetti.

Bay Banks, “Ben sadece Yahudi karşıtlığına karşı kampanya yapmıyorum” dedi. “İslamofobiye ve her türlü nefrete karşı çıkıyorum. Bunları silolara koyamazsınız.”

Bay Banks, eylemlerini ve şehrini savunarak özellikle sıkı bir mücadele verdi.

Bay Banks, Aralık ayındaki Yahudi karşıtlığı duruşmasında üniversite rektörlerini çelme takan New York'tan Cumhuriyetçi Temsilci Elise Stefanik de dahil olmak üzere Cumhuriyetçi milletvekillerinin yönelttiği sorulara zaman zaman güçlü yanıtlar verdi.

Kendisi, Bayan Stefanik'in Brooklyn'deki bir lisede Yahudi karşıtı tezahüratlar yapıldığına ilişkin bazı iddialarının soruşturmayla kanıtlanmadığını söyledi.

Bir noktada Bay Banks, Kongre'yi anti-Semitizmle mücadele konusunda yeterince çaba göstermemekle suçlayarak durumu tersine çevirdi.

Duruşmanın “en iyi yakalama anı” gibi hissettirdiğini söyledi. Antisemitizmin panzehirinin eğitim olduğunu ekledi.

Gençleri bilinçlendirmeliyiz dedi.

Tartışmanın ana noktası öğrenci ve öğretmenlerin disipliniydi.

Cumhuriyetçi yetkililer, okul kampüslerindeki Yahudi karşıtlığına tepki olarak uygulanacak disiplin cezası türlerini ve özellikle uygunsuz davranışlarla suçlanan eğitimcilerin kovulup kovulmadığını veya kovulup kovulmayacağını defalarca sordu.

Buna yanıt olarak okul liderleri antisemitizmin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Montgomery County Okul Kurulu başkanı Karla Silvestre, “Açık konuşayım” dedi. Antisemitizm de dahil olmak üzere nefrete dayalı davranışlara yönelik yaptırımlardan çekinmiyoruz.”

Ancak sorumlular çoğunlukla işten çıkarma veya uzaklaştırma nedenlerine ilişkin genel ifadelerden kaçınmaya çalıştı. New York Şehri gibi sendika bölgeleri genellikle yöneticilerin disiplin cezası alırken izlemesi gereken uzun süreçlere sahiptir.

Bayan Ford Morthel, Kaliforniya'nın personel bilgilerinin paylaşımına ilişkin katı kurallarının, insanların çizgiyi aşan öğretmenlerin cezalandırılmayacağına inanmalarına yol açabileceğini söyledi. Ancak kendisi bunun doğru olmadığını ve ilçe yöneticilerinin özel olarak harekete geçebileceğini söyledi.

Bay Banks, 7 Ekim'den bu yana New York City'deki devlet okullarında en az 30 öğrencinin okuldan uzaklaştırıldığını ve yaklaşık bir düzine personelin disiplin cezasına çarptırıldığını söyledi; bu, Yahudi karşıtı olayların etkisine ilişkin belirli ayrıntıları ilk kez kamuya açık olarak paylaştı.

Raporlamaya katkıda bulunanlar Troy Closson, Dana Goldstein, Annie Karni Ve Sarah Mervosh.