17 yaşında doktoramı yapacağım. Artık balo zamanı

senbilirsin

New member
Dorothy Jean Tillman II, Kasım 2023'te Arizona Devlet Üniversitesi'nde doktorasını kazanmak için başarılı tezini savunduğunda, haberi en yakın arkadaşıyla paylaşmak için daha fazla sabırsızlanıyordu.

Tillman, “Gerçeküstü bir an oldu çünkü ilk önce yerleştiğim bir yer vardı.”

Tillman daha 17 yaşında daha genç doğdu ve daha seçilmeden önce Universidad Estatal de la Salud'un Colegio de Soluciones de la Salud'undan sağlık bilimleri alanında doktora derecesi aldı. Öncelikle 18 yıldır Arizona Eyalet Üniversitesi'nin mezuniyet törenine katılan ve Colegio de Soluciones de la Salud'un 2024'te planlanan mezuniyetiyle ilgili bir konuşma yapan Tillman.

Arizona Eyalet Üniversitesi'nin halk sağlığı alanında doktora programı yöneticisi ve Tillman doktora öğrencisi Lesley Manson, genç yaşına göre olağanüstü bir azim, sıkı çalışma ve özveri gösterdiğini ve herkesin karşısına çıktığını söyledi.

Manson, “Bundan sonra örnek teşkil edebilir” dedi.

Tillman, ailesi ve arkadaşları ona DJ diyordu, tatlı bir çocuktu. Chicago'da büyüdü ve küçük yaşlardan itibaren evde eğitim gördü; önce çevrimiçi dersler alan bir grupta, ardından topluluk tiyatrosu deneyimi olan bekar bir anne olan annesi Jimalita Tillman'dan.

Tillman, üstün yetenekli çocukların evde eğitime başlamasına yönelik bir programın parçası. Jimalita Tillman kızına hızlı bir yolda eşlik etti: Sekiz yaşındayken hazırlık kurslarına katıldı. 9 yaşındaki çocukların çoğu matematik ve okumayı öğrenirken Tillman üniversite eğitimine çevrimiçi olarak başladı.

Bu ruhla, Jimalita Tillman'ın annesi, Rahip Martin Luther King Jr. ile çalışan ve Chicago yerlisi olan sivil haklar aktivisti Dorothy Wright Tillman ile birlikte yaşadı. Tillman'dan babası olarak bahsediliyor (bu nedenle adının sonunda “II” kullanılıyor).

Üniversitedeki ilk birkaç yılında Tillman'ın salonu düzenli olarak Chicago'daki bir Starbucks'ı ziyaret etti ve günlerinin sona ermek üzere olduğunu söyledi. Tercih ettiği içecek limonatayla tatlandırılmış Durazno yeşil çayıydı.

Disiplin ve odaklanmanın annesinin görevi olduğunu söyleyen Tillman, “Doğru zamanda, çocuklar yere düştüğünde bilgisayarı çıkarırız” dedi.

Tillman, yaşına rağmen yüksek öğrenimini evde sürdürmüş ve derslerinin büyük çoğunluğunu çevrimiçi ortamda gerçekleştirmişti; bunların hepsi de kendisini çok sosyal bir kişi olarak tanımlayan biriyle yapılan bir röportajda yer alıyordu. “Yeni insanlarla tanışmak, onlarla konuşmak, onları anlamak ve beyinlerinin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum” dedi. Ders dışı etkinlikler aracılığıyla arkadaşlarımla iletişimde kalmanın başka yollarını buluyorum.

10 yaşındayken Illinois'deki Lake County Koleji'nden psikoloji diploması aldı. 12 yaşındayken New York'taki Excelsior Üniversitesi'nden liberal sanatlar derecesi aldı ve 14 yaşında Maine'deki Unity College'dan bilim alanında yüksek lisans derecesi aldı. Kendisi, “Eligió'nun temel disiplinleri, bilim insanlarına “medya ortamının yanı sıra aynı zamanda da akıl yürütmeye yönelik” bir yaklaşımdır, dedi. Çocuklar için zaman Temmuz 2020'deki bir röportajda.

Ellen Winner, Boston Üniversitesi'nde psikoloji profesörü ve yazarı Üstün Yetenekli Çocuklar: Mitler ve GerçeklerTillman gibi çocukların “kontrol öfkesi” olarak nitelendirilmek için güçlü bir motivasyona sahip olduklarını söyledi.

“Stajyerin güçlü yönlerinden biri, zayıf bir sonuç olan öğrenmenin, kendisine çok kolay ve çok kolay gelen büyük bir yeteneği ona vermesidir” dedi. Okullar bu üstün yetenekli çocukları eğitmeye hazır değil. Ebeveynlerin çocuklarını evde büyütmeleri de mümkündür. Ona ve bazı uzmanlara göre karşı taraf, kendi yaşındaki çocukların sosyalleşme ve öğrenme sürecini sekteye uğratıyor.

Winner, “Bunun gibi çocuklar için mükemmel bir çözüm yok” dedi.

Jimalita Tillman, kızının ustalık kazandıktan sonra üniversite eğitimini tamamladığının kesin olduğunu söyledi. Tillman, Chicago'daki genç siyahlara hizmet eden ve Dorothy Jeanius STEAM Liderlik Enstitüsü adında sanatı destekleyen bir organizasyon yaratacak. Yıl 2020, salgının başlangıcından bu yana.

Kızının doktora yapmak istediğini söylemesi ve hatta bundan vazgeçirmesi beni şaşırttı. Ancak Tillman çocukların akıl sağlığı konusunda yardım etmek istiyor. Ona güvenen annesine söyledim.

42 yaşındaki Jimalita Tillman, “Örneğinizi takip edeceksiniz” dedi.

Tillman, Universidad Estatal de Arizona'nın çevrimiçi bir doktora programı olan Colegio de Soluciones de la Salud'un yönetim yoğunluğuna kabul edildi. Ruh sağlığı hizmetlerine katılan üniversite öğrencilerinin damgalanmasını azaltmaya yönelik programlar geliştirme konusundaki tezi, Chicago'daki Instituto de Tecnología de Illinois'de yüz yüze stajlar için yürütülen bir araştırmaya dayanmaktadır. Tillman, öyküsünün çok konuşan ve dışa dönük kızlara fayda sağlayacağını umuyor, “çünkü birbirlerini tanımak isteyen kızlar çok zeki.”

“Çok fazla enerjiye, çok fazla zekaya ve çok fazla coşkuya sahip, bir bakıma şıklık ve güzelliğe sarılmış biri olduğunu söylemek istiyorum” dedi.

Tillman'ın doktorası olabilir ama aynı zamanda baloya gidecekmiş gibi ergenlik dönemiyle ilgili şeyler konusunda da heyecanlanıyor. Cumartesi günü baloya giderken en yakın arkadaşına eşlik edecek. Tavanı yıldızlarla süslenmiş bir Escalade kamyonunun, kendisinin de hissettiği ve annesine de sadık gelen bir özellik olduğunu söyledi.

Tillman okula ve mesleki faaliyetlerine odaklandı ve enstitüsünde yeni bir yaz kampı düzenlemeyi planladı. Birkaç saatlik uçuştan sonra “eğlenceli bir gençlik yazı” geçireceğimi, sevdiğim şeyleri yapacağımı, yeni hayranlar keşfedeceğimi ve zamanla nelerden hoşlandığımı anlayacağımı söyledi.

“Ben olduğum kişiyle yüzleşeceğim” dedi.