140 yıllık zeytin ağacı 8 bin dolara satışa çıkarıldı

pandomim

New member
Yaklaşık 5 yıl evvel İtalya’dan getirilen zeytin ağacı, Kerkük’ün kuzeyindeki Daraman bölgesinde 350 bin metrekarelik bitki yetiştirme alanında toprakla buluşturuldu.

Özenle bakımı yapılan ve toprakla ahengi sağlanan zeytin ağacı yaklaşık 8 bin dolara satışa sunuldu.

Bitkilerin yetiştirildiği ve satıldığı alanın sahibi Abdulmuttalib Hüseyin Hamzeli, zeytin ağacının 140 yıllık olma özelliğinden dolayı her geçen gün alanı ziyaret edenlerin ve ağaçla fotoğraf çektirmek isteyenlerin sayısının arttığını kaydetti.

seneler evvel uzun gayretlerin akabinde İtalya’dan ağacın Kerkük kentine getirildiğini belirten Hamzeli, ağacın meyve vermediğini söz etti.

“YÜKSEK FİYATIN niçinİ AĞACIN MANEVİ DEĞERİ”

Gelen talepler üzerine tarihi ağacı satışa sunmaya karar verdiğini aktaran Hamzeli, şunları söylemiş oldu:

“Her şarta güçlü olan zeytin ağacı halk içinde da rahmetiyle bilinir ve yüksek manevi pahaya sahiptir. Birinci başta satmayı düşünmüyorduk lakin talebin artması üzerine 8 bin dolara satmaya karar verdik. Fiyat olarak yüksek görünüyor lakin bunun sebebi ağacın manevi bedelidir.” dedi.

Kerkük Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Casim Muhammed Halaf da Irak genelinde uzun yaz mevsiminden dolayı en epeyce hurma ağacının yetiştirilmesine kıymet verildiğini, zeytin ağacının ise yalnızca ülkenin kuzeyinde ve az oranda yetiştirildiğini aktardı.

Ülke genelinde bir milyon zeytin ağacı olduğu, en hayli Musul kentinde zeytin ağacı yetiştirildiği bilgisini paylaşan Halaf, tarım eserleri alanında bir hurma ülkesi pozisyonundaki Irak’ın zeytin yetiştirme kültürüne sahip olmadığını kaydetti.

Halaf, zeytin ağacının bilhassa Türkiye, Suriye ve Avrupa ülkelerinde hayli uzun ömürlü olduğuna dikkati çekerek, Irak’ta bu kadar uzun ömürlü zeytin ağacının olmamasından dolayı 140 yıllık ağaca Kerküklülerin ilgisinin büyük olduğunu belirtti.

Zeytin ağacını almak isteyen Ahmed Mustafa ise küçük yaşlardan beri bitki ve ağaç yetiştirmekle uğraştığını ve Kerkük’te birinci kere 140 yıllık zeytin ağacının bulunduğunu öğrendiğini söylemiş oldu.

Ağacın manevi pahasının çok yüksek olduğunu aktaran Mustafa, bu niçinle satın almaya karar verdiğini lisana getirdi.

Mustafa, “Fiyat konusunda anlaşırsak kesinlikle satın alacağım ve konutumun 5 yüz metrekarelik alanının en hoş yerine yerleştireceğim.” dedi.

Her konutun bahçesine bir zeytin ağacı dikilmesini tavsiye eden Mustafa, zeytin ağacının toprağa verimlilik kattığını tabir etti.