Yetkililer, okulun Newport News çekiminden önce 6 yaşındaki bir çocuğun sırt çantasını aradığını söyledi.

senbilirsin

New member
Newport News polis şefi Steve Drew, ateş edildiği sırada “silah sırt çantasında değil, şahsında sergileniyordu” dedi.

Ağır yaralanan ancak hastanede iyileşen 25 yaşındaki Bayan Zwerner’e tek kurşun isabet etti.

Diğer birçok okul silahlı saldırısında olduğu gibi, bu olay da çocukların ruh sağlığı ve okul güvenliğiyle ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi. Okullar, Michigan’daki Oxford Lisesi’nde 2021’de silahlı saldırı gibi saldırılara verdikleri tepkiler açısından da incelendi. Bu durumda, bir öğrenci, Ethan Crumbley, dört öğrenciyi öldürmekten ve yedi kişiyi yaralamaktan suçunu kabul etti. Bir öğretmen sınıfta şiddetli çizimler gördükten ve ailesi onu eve götürmeyi reddettikten sonra okulda kaldı. Eşyalarında silah aranmadı.

Newport News’deki okul yetkilileri, hızla tüm okul binalarına metal dedektörleri yerleştirmeye başladı; bu, tartışmalara yol açan ancak aynı zamanda okullarda silahlı saldırılar daha yaygın hale geldikçe daha popüler hale gelen bir strateji.

Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, 2017-18 öğretim yılında yüzde 2 olan devlet okullarının yüzde altısı, öğrencilerin tamamında veya çoğunda günlük olarak metal dedektör kullandığını bildirdi. Devlet okullarının yüzde dokuzu, beş yıl önce yüzde 5’ten artarak, gelişigüzel metal dedektörleri kullandığını bildirdi. Büyüme, panik düğmeleri ve kilitli sınıf kapıları gibi diğer güvenlik önlemlerinin de daha yaygın hale gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Eyaletin öğretmenler birliği Virginia Eğitim Derneği başkanı James Fedderman, “Metal dedektörler sadece bir stratejidir” dedi. Kapıları kilitlemek ve gözetleme kameraları kurmak gibi diğer taktiklere işaret etti ve akıl sağlığı ve çatışma çözümüne odaklanma çağrısında bulundu.

Uzmanlar, bir okul kampüsünde silahlı saldırıyı durdurmak için en iyi zamanın, erken sıkıntı veya şiddet belirtileri gösteren öğrencilere müdahale etmek de dahil olmak üzere, bir silahın kampüse girmeden önce olduğunu söylüyor.