Virginia beşinci sınıf öğrencileri ders kitabı hatalarını keşfediyor

senbilirsin

New member
Liam Squires, birçok öğrenci gibi genellikle “Bugün okul nasıldı?” Sorusunu yanıtlar. kaçamak bir “bilmiyorum” yanıtıyla.

Bu nedenle, annesi Megan Squires’ın bir bilim ders kitabında yayıncının, düzinelerce öğrencinin ve kendi öğretmeninin gözden kaçırdığı bir hata bulduğunu öğrenmesinden haftalar geçti.

10 yaşındaki Liam, bir kaya döngüsü diyagramında iki kayanın yanlış yerleştirildiğini fark etmişti. Keşfinin önemi, Liam’ın okul bölgesi müdürü tarafından övüldüğü ve ders kitabının editöründen bir mektup aldığı Mart ayında aylar sonrasına kadar annesi için net değildi.

Liam, böceği Washington, DC’nin yaklaşık 50 mil güneybatısında, Catlett, Virginia’daki HM Pearson İlkokulunda bir okul gününün sonuna doğru gördü.

Liam, “Sadece bakıyordum ve rock döngüsünü ilk kez yeni öğrendiğimizden beri, oldukça iyi hatırladım,” dedi. “Ve hatayı gördüğümde ‘Bu doğru değil’ diye düşündüm.”

ABD okulları ve eğitimi hakkında daha fazla bilgi

Berkeley’deki California Üniversitesi’ne göre, kaya döngüsü hakkında tazelemeye ihtiyaç duyanlar için, üç ana kaya türünün – magmatik, metamorfik ve tortul – nasıl oluştuğunu ve dönüştüğünü açıklayan süreçtir.

Liam’ın sınıfının kullandığı, Çevremizdeki Bilimi Keşfetmek ders kitabının incelemeler bölümünde, tortul kayaçlar ve magmatik kayaçlar, kaya döngüsünde yanlış yerlerde yer değiştirmişti. Fauquier Times, Liam’ın keşfini bildirdi.

İlk başta ders kitabında hata olamayacağını düşünen ve rock döngüsünü yanlış öğrettiğinden korkan öğretmeni Serena Porter’a hemen söyledi.

Sonra şemaya daha yakından baktı.

Bayan Porter, “Gözlerim bu tarafta ve diğer yetişkin gözlerindeydi ve kimse bunu görmedi” dedi. “Bunu bulduğu için çok şaşırdım.”

Bayan Porter, kitapların yeni olduğunu ve sınıfının onları dönem ortasında aldığını söyledi.

Liam hatayı kış tatilinden önce, sınıfı yeni kitapları aldıktan hemen sonra fark etti. Bayan Porter, ders kitabının yayıncısı Five Ponds Press ile temasa geçen Fauquier County devlet okulu sisteminin araştırma direktörü Linda Correll’e bilgi verdi.

Aylar geçti, ancak Mart ayı başlarında Bayan Porter, Five Ponds Press’in Liam’a hatayı kabul eden bir mektup yazıp ona çıkartma ve iğneler gönderdiğini öğrendi. Mektupta, yayıncı Liam’la “gurur duyduklarını” söyledi.

“Kim bilir? Belki bir gün yeryüzünü inceleyen bir jeolog olursun ya da belki kendi kitabını yazan bir yazar olursun.” sınıfa çok fazla dikkat.”

Yayıncı, Haber’ın yorum talebine yanıt vermedi.

Kitabın yayıncısı Five Ponds Press, şirketin bilim ders kitaplarından birinde bir hata keşfettikten sonra Liam’a bir mektup gönderdi. Kredi…Pearson İlköğretim Okulu

Liam bulgusu için övüldüğüne göre, Bayan Porter, öğrencilerinin tüm ders kitaplarında hata olup olmadığını incelediklerini söyledi. Şimdiye kadar birkaç eksik nokta buldular ama hiçbiri kaya döngüsü hatası gibi değil.

Bayan Porter, Liam’ı analitik bir zihne sahip harika bir öğrenci olarak nitelendirdi. “Tüm beşinci sınıf öğrencilerim arasında hatayı bulan kişinin o olması beni gerçekten şaşırtmadı” dedi.

Ve bir öğretmen olarak, keşfinde açık bir ders olduğunu söyledi.

Bayan Porter, “Hepimiz insanız ve ister yetişkin ister çocuk, hepimiz hata yaparız” dedi. “Herkesin küçük hatalarını gösterip durmak istemezsin ama böyle bir şeyi yakaladığın için gurur duymalısın.”