Üç KDV indirimi daha: Eğitim, sıhhat ve konutta da indirim planlanıyor

Ethereum

New member
Besin mamüllerinde yüzde 8 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin akabinde sıra başka kesimlere geldi. Eğitim ve sıhhat hizmetlerinde yüzde 8, konutta 150 metrekarenin üzeri konutta yüzde 18 KDV uygulanıyor. Bu KDV oranlarının indirilmesi planlanıyor.

KAYIT DIŞI AZALACAK

KDV düzenlemesi için çalışan Gelir Yönetimi Başkanlığı, odalar ve bölüm temsilcileriyle toplantılar düzenlerken, KDV’de de sadeleşmeye gidildi. KDV’deki sadeleşmeyle birlikte gerçek kesimin işleri kolaylaşacak, gerçek bölümün dinamizmi ve rekabet gücü artacak. Yatırım ortamı güzelleşecek, kayıt dışı azalacak. Edinilen bilgilere bakılırsa, özel eğitim, özel sıhhat hizmeti üzere dallarda de KDV oranlarında düzenleme öngörülüyor. Eğitim ve sıhhat hizmetlerinde mevcutta yüzde 8 KDV uygulanıyor.

KONUTTA SEMTE NAZARAN DÜZENLEME

Yapılacak çalışmayla besinde olduğu üzere misal bir oranda indirim yapılması planlanıyor. Kovid-19 salgını niçiniyle veliler ve okulların üstündeki maliyetleri azaltmak emeliyle eğitim fiyatlarına uygulanan KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti. Konutlarda da farklı KDV oranları uygulanıyor.

150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV yüzde 1 olurken, 150 metrekarenin üstündeki yüzde 18 KDV uygulanıyor. Kentsel dönüşüm, yapı kooperatifleri ve TOKİ’lerde KDV oranı yüzde 1. Bu oranlarda da düzenleme yapılıyor. Semte nazaran de KDV düzenlemesi planlanıyor.

30 MİLYARLIK FERAGAT

Besinde yapılan yüzde 7’lik bir indirimle devlet 2022 yılında KDV iadeleri de dahil olmak üzere 30 milyar TL feragat etti. KDV indirimleriyle direkt vatandaşın cebi rahatlarken, üretici ile ticaret yapanlar da nefes alacak.