Twitter, milyonlarca dolarlık cezayla karşı karşıya kalabilir

pandomim

New member
Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması daha sonrası şirkette sular durulmuyor. Twitter’ın eski siber güvenlik şefi Peiter Zatko’nun şikayetinin akabinde ABD Federal Ticaret Komitesi’nin (FTC), artan zımnilik ve güvenlik telaşları üzerine Twitter’a yönelik başlatmış olduğu incelemesini derinleştirdiği bildirildi.

Bloomberg’in mevzuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, FTC’nin geçen ay şirketin iki eski üst seviye yöneticisini bilgi güvenliği konusunda sorguladığı aktarıldı.

Haberde, şirketin milyarder Elon Musk tarafınca devralınmasının akabinde FTC’nin Twitter’ın kapalılık ve bilgi güvenliği uygulamalarına yönelik sonbaharda başlatmış olduğu incelemeyi derinleştirdiği kaydedildi.

Haberde, incelemenin milyonlarca dolarlık para cezasına yol açabileceği açıklandı.

FTC’nin Twitter’ın eski siber güvenlik şefi Peiter Zatko’nun şikayetinin akabinde şirket hakkında bir soruşturma başlatmış olduğu vurgulanan haberde, Zatko’nun eylül ayında Kongre’de verdiği sözde Twitter’ın “güvenlik açıklarından oluşan saatli bir bomba” olduğunu söylemiş olduği anımsatıldı.

Haberde, Twitter’ın 7 bin 500 çalışanından yaklaşık 5 bininin Musk’ın şirketi devralmasından bu yana şirketten ayrıldığı da kaydedildi.

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’ın toplumsal medya şirketi Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma süreci 27 Ekim’de tamamlanmıştı.

Musk, şirketi devralmasının akabinde Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, Mali İşler Yöneticisi (CFO) Ned Segal, üst seviye hukuk ve siyaset yöneticisi Vijaya Gadde ve genel danışman Sean Edgett’i bakılırsavden almıştı.

Şirketin yeni sahibi Musk, Twitter’da fazlaca sayıda çalışanı işten çıkarırken, şirketin üst seviye güvenlik, kapalılık ve ahenk yetkilileri de istifa ettiklerini duyurmuştu.

FTC’dan kasım ayında yapılan açıklamada, Twitter’daki son gelişmelerin derin bir tasayla takip edildiği bildirilmişti.