Paul Vallas, Chicago Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Nasıl Öncü Oldu?

senbilirsin

New member
CHICAGO — Paul Vallas dört yıl önce Chicago belediye başkanlığına aday olduğunda işler pek iyi gitmiyordu. Uzak bir dokuzuncu sırada bitirdi, oyların sadece yüzde 5’ini topladı ve sonradan akla gelen bir şey olarak zar zor kaydedildi.

Ancak bu kez, Salı günkü ilk tur oylamayı diğer sekiz adayın çok önünde bitirdikten sonra, Bay Vallas ön sıralarda yer aldı. Amerika’nın üçüncü büyük şehrini yönetmek için 4 Nisan’daki ikinci turda Brandon Johnson ile karşılaşacak.

Bu eşleşme, Chicago’lulara çok farklı felsefelere ve yaşam deneyimlerine sahip iki Demokrat arasında bir seçim yapma şansı veriyor: daha genç, utanmazca ilerici bir bölge komiseri ve siyahi bir öğretmen olan Bay Johnson; ve daha yaşlı, çok daha az liberal Bay Vallas, eski bir devlet okulu müdürü ve kolluk kuvvetlerinin sesli destekçisi olan beyaz bir adam.

Bay Vallas’ın dört yıl önceki yenilgisinden bu yana siyasi servetindeki dönüş, Chicago’daki çok farklı bir oy verme havasını ve şehirli seçmenlere sert suç politikalarının çekiciliğini yansıtıyor. Kişisel tarzı ve geçmişi farklı olsa da Bay Vallas’ın platformu, New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın 2021 seçimlerini kazanmak için kullandığı mesajla benzerlikler taşıyor.

Bay Vallas Salı gecesi yaptığı konuşmada, “Kamu güvenliği her Amerikalının temel hakkıdır: bu bir medeni haktır ve hükümetin birincil sorumluluğudur” dedi. “Ve güvenli bir Chicago’ya sahip olacağız. Chicago’yu Amerika’nın en güvenli şehri yapacağız.”

69 yaşındaki Bay Vallas, Chicago’nun Güney Yakası’nda büyümüştür ve yerel yönetimde tanınmış bir kişidir. Philadelphia, New Orleans ve Bridgeport, Connecticut’taki okul sistemlerini yönetmeden önce 1995’ten 2001’e kadar Chicago Devlet Okullarını yönetti. Bu pozisyonlarda, bir kriz yöneticisi ve kuluçka okullarının destekçisi olarak itibar kazandı, zorlu işleri üstlenmeye ve geniş kapsamlı değişiklikleri uygulamaya istekli, bu yaklaşım hem övgü hem de eleştiri topladı.

Ancak Bay Vallas’ın suç ve polislik konusundaki tavizsiz mesajı, onu bu yılki dokuz adaylı belediye başkanlığı alanına getirdi. 2002’de vali, 2014’te vali yardımcısı ve 2019’da belediye başkanlığı için yapılan başarısız adaylıkların ardından, Bay Vallas siyasi olarak kendisini Belediye Başkanı Lori Lightfoot’un önemli ölçüde sağında ve bu yıl Bay Johnson’ın daha da sağında konumlandırdı.

Chicago’nun etkili siyasi solu arasında, Vallas’ın belediye başkanı olasılığı korku, alay ve iddia ettiği ömür boyu Demokrat olmaktan çok bir Cumhuriyetçi olduğu imasıyla karşılandı.

Kampanyası güçlü ve politik olarak liberal Chicago Öğretmenler Sendikası tarafından desteklenen 46 yaşındaki Bay Johnson, Salı gecesi destekçilerine “Bu adamı Chicago şehrinin belediye başkanı olarak alamayız” dedi. “Chicago’daki çocuklarımız ve ailelerimiz bunu karşılayamaz.”

Bay Johnson’ın destekçileri, onun eğitim ve polisliğe yaklaşımını takdir ettiklerini söylediler. Bay Johnson bir keresinde polis departmanları için fon kesme hareketini desteklediğini öne sürse de, daha sonra geri adım attı.

Johnson’a oy veren 61 yaşındaki hukuk sekreteri Carla Moulton, “Polise farklı şekilde fon sağlamasını, fonu bozmasını değil, farklı yapmasını seviyorum” dedi.

Bay Vallas, yedi siyah aday ve bir İspanyol adayı içeren sahadaki tek beyaz politikacıydı. Irksal ve etnik grupların bazen bloklar halinde oy kullandığı bir geçmişe sahip olan Chicago’da kabaca eşit sayıda siyah, beyaz ve Hispanik sakin var.

İlericiler, polis hakkındaki görüşleri, sözleşmeli okulları destekleme sicili ve en son bir Chicago Tribune raporunda, Twitter hesabının Twitter’da Bayan Lightfoot hakkında bir dizi uygunsuz gönderiyi beğendiğini bildiren Bay Vallas’a karşı birleşti. (Bay Vallas hesabının hacklendiğini ima etti.) Bay Vallas ayrıca 2009’da bir televizyon röportajında kendisini bir Demokrattan çok bir Cumhuriyetçi olarak gördüğünü söyledi;

Seçmenlere davasını sunan Bay Vallas, yerel polis birliğinin onayını memnuniyetle karşıladı, Chicago Polis Departmanı şeflerinin değiştirilmesi çağrısında bulundu ve tutuklama oranlarını iyileştirmek ve daha fazla suç kovuşturmak için bir plan sundu. Kampanya web sitesi Chicago’yu, “şehir liderliğinin hepimizi görünüşte cezasız bir şekilde hareket eden, masum insanlara av gibi davranan bir suç unsurunun insafına bıraktığı” bir tür distopya olarak tanımladı.

Bu mesaj, koronavirüs pandemisi sırasında nesiller boyu zirveye çıkan cinayet oranlarından rahatsız olan birçok seçmende yankı uyandırdı.

Bay Vallas’a oy veren 61 yaşındaki Martha Wicker, “Daha önce hiç korkmamıştım” dedi. “Artık hava karardığında trende tek başıma oturmak istemiyorum.”

Bir emlakçı olan 50 yaşındaki Mike Curran, kamu güvenliği endişeleri nedeniyle Bay Vallas’a da oy verdiğini söyledi.

Curran, “Son dört yıldan çok hayal kırıklığına uğradım” dedi. “Ben Detroit’te büyüdüm ve bir şehre neler olabileceğini biliyorum. Vallas’a oy verdim çünkü mahalledeki suçtan son derece bıktım.”

1990’ların sonu ve 2000’lerin başında, Bay Vallas krizdeki okul sistemleri için aranan bir lider oldu. Bölge ülkenin en kötüsü olarak anıldıktan sonraki yıllarda Chicago devlet okullarını devraldı. Eyalet bölgeyi devraldıktan sonra Philadelphia okul sistemini yönetti ve sözleşmeli okulları genişletti. Ve Katrina Kasırgası’ndan sonra, New Orleans okul sisteminin yeniden inşasına nezaret etti.

Bay Vallas’ın altında çok şehirli bir okul bölgesi yöneticisi olarak görev yapan Creg Williams, eski patronunu enerjik, eleştiriye açık, ancak vizyonunu ilerletme konusunda kararlı bir lider olarak tanımladı.

“Sorunlara bakıyor ve ‘Nasıl yenilik yaparım ve nasıl yaratırım? Bu değişikliği nasıl yapabilirim ve bu değişikliği nasıl kalıcı bir değişiklik yapabilirim?’” dedi Dr. Daha sonra diğer ilçelerde okul müdürü olarak çalışan ve Bay Vallas’ın kampanyasını destekleyen Williams.

Chicago Okul Bölgesi’nde bulunduğu süre boyunca, Bay Vallas’ın, Chicago’nun son iki belediye başkanıyla defalarca çekişme içinde olan ve bu yılki kampanyada Bay Johnson’ın profilini yükseltmeye yardımcı olan Chicago Öğretmenler Sendikası ile sıcak bir ilişkisi vardı.

Öğretmenler sendikası başkanı olarak görev süresi kısa bir süre Bay Vallas’ın Chicago Okulları’nın genel müdürü olarak görev süresiyle örtüşen Deborah Lynch, her konuda onunla aynı fikirde olmasa da Bay Vallas’ın yaklaşımını takdir ettiğini söyledi.

Şu anda Chicago banliyösünde yaşayan ve Bay Vallas’ın belediye başkanlığı kampanyasını destekleyen Bayan Lynch, “O çok enerjiye, pek çok fikre, pek çok plana sahip bir liderdi” dedi. “Bu planlardan bazıları istendiği gibi gitti. Bazıları, bilirsiniz, öğrenilen derslerdi. Ama o zaman kim olduğunu ve şimdi kim olduğunu düşünüyorum: Bir vizyonu var ama aynı zamanda vizyonunu somut planlarla da destekliyor.

Ancak çalışmaları eleştiri de aldı. Sayın Vallas, 2017 yılında maddi sıkıntılar yaşayan Chicago Eyalet Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti’ne atanmıştır.

Oraya vardığında, üniversitenin geleceği için rotayı belirlemeye yardım etmekle görevlendirildiği yönetimde hızlı bir şekilde yönetici pozisyonuna geçti. Ancak 2019’da belediye başkanlığına aday olmak istediği anlaşılınca reddedildi. O zamanlar üniversitenin yönetim kurulu başkanı olan Rahip Marshall Hatch Sr., Bay Vallas’ın “hiç yardımcı olmadığına” ve “etkisi olmadığına” inandığını, ancak kampüsteki diğer kişilerin çalışmalarını savunduğunu söyledi.

“Okulun başının belada olması dışında pek bir anlam ifade etmiyordu ve okul öyle bir kriz içindeydi ki, hey, hadi şuraya Paul gibi bir tamirci atalım,” dedi Bay Hatch. “Uzun sürmedi.”

Julia Bosman, Robert Chiarito Ve Dan simmons raporlamaya katkıda bulundu.