Mehmet Nane: Havacılıkta 2024 Türkiye’nin yılı olacak

Ethereum

New member
İstanbul Arel Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ulaştırma Hizmetleri öğrencileri için Üniversitenin Kemal Gözükara Yerleşkesinde havacılık dalı ile ilgili söyleşi düzenledi. “Dünyada ve Türkiye’de Sivil Havacılığın Geleceği” başlıklı söyleşiye konuk olarak katılan Pegasus İdare Konseyi Lider Vekili, Genel Müdür ve IATA Lideri Mehmet Nane hem öğrencilerin merak ettiklerini yanıtladı tıpkı vakitte havacılık kesimi ile ilgili kıymetli değerlendirmelerde bulundu. Söyleşinin moderatörlüğünü ise Havacılık Profesyoneli Semra Erener Özalçın üstlendi.

“Bireyselin ötesinde bu muvaffakiyet ayrıyeten Türk havacılığının da başarısı”Öncelikli olarak Memleketler arası Hava Nakliyatı Birliği (IATA) İdare Konseyi birinci Türk Lideri olmasıyla ilgili hislerini aktaran Mehmet Nane, “Tabi ki de hayli büyük bir gurur zira daha evvel idare heyeti üyeliğinde bulunmuş Türkiye’den kıymetli meslektaşlarım vardı ancak lider olmak bana nasip oldu. Bu bireyselin ötesinde Türk havacılığının dünyadaki pozisyonu ve geldiği noktanın epeyce hoş bir göstergesi. Şayet Türkiye’nin havacılığı küçük olsaydı bu kadar geniş bir ağa sahip olmasaydık tabi ki de bu nazaranvler bize düşmezdi. Lakin geldiğimiz noktada Türk havacılığının ne kadar ilerlediğinin fazlaca hoş bir göstergesidir” dedi.

“Havacılığın her alanında işçi muhtaçlığımız var”

Son olarak Türk havacılık kesiminin büyümesinden kaynaklı olarak “Havacılığın her alanında işçi gereksinimimiz var” diyen Nane kelamlarını şu biçimde sonlandırdı: “Çünkü havacılık büyüdüğü vakit her ögesi ile bir arada büyüyor. Bu büyümeyi karşılamak için sizin her alanda çalışan arkadaşlara gereksiniminiz var. Şuanda ana ögelerin hepsinde eksiğimiz var.”

“Önümüzdeki senelerda sivil havacılık çalışanı muhtaçlığı artacak”İstanbul Arel Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ulaştırma Hizmetleri Kısım Lideri Öğretim bakılırsavlisi Ersin Paşa Kılıç da ulaştırma ve sivil havacılık için günden güne işçi muhtaçlığının attırdığını söz ettiği konuşmasında, “İstanbul’da yeni bir havalimanı açıldı. Çok büyük ve gelecek 10 yıl boyunca gelişmesine devam edecek bir havalimanı. Orada istihdam edilecek hayli fazla işçi gereksinimi var. Zira İstanbul, dünya üzerinde bir merkez olma savında hatta bu iddiayı yüzde 80-90 oranında başardık fakat o denli kalmak istiyoruz. Yeni havalimanımız da bunun bir temeli aslına bakarsan. Buralarda çalışacak hem yer çalışanı tıpkı vakitte uçuşta misyon yapacak fazla işçiye gereksinimimiz olacak. Uçuş için ağır bir talep var. hem de havalimanında yerde çalışacak işçi için de büyük bir talep var. Bizim yer hizmetleri firmalarımız bununla birlikte yurtharicindeki havalimanlarının işletmesini de aldıkları için burada yetişen çalışanımızın oralarda da kıymetlendirme talihimiz oluyor. ötürüsıyla sivil havacılıkta daha epeyce işçiye muhtaçlık olacak” dedi.

Söyleşinin akabinde Üniversitenin Mütevelli Heyeti Lideri Özgür Gözükara, Mehmet Nane ve Modareatör Semra Erener Özalçın’a sahnede teşekkürlerini iletti.