Kosova’nın kuzeyinde yeni güvenlik önlemleri alındı

pandomim

New member
Kosova polisi tarafınca yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyinde yaşayan vatandaşlara yönelik artan tehditler sebebiyle “Aktif misyonlar ek olarak kentlerde ve kentler ortası yollarda araç denetim noktaları oluşturulduğu” açıklandı.

Suç olaylarının aydınlatılması için halkı iş birliğine davet eden açıklamada, “Geçtiğimiz birkaç gün ortasında, Kosova Cumhuriyeti’nin kuzeyinde kimi Sırp vatandaşlarının cürüm örgüt üyeleri tarafınca kaçırıldığı, dövüldüğü ve makûs muameleye maruz kaldığına dair bilgiler ve haberler medyada yer aldı. Kosova polisi, bu ayrıntıları ciddiye almakta ve açıklığa kavuşturmak için gerekli soruşturma faaliyetlerini yürütmektedir” sözlerine yer verildi.

AB, KOSOVA’DAKİ TANSİYONLARDAN ENDİŞELİ


Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova Temsilcisi Büyükelçi Tomas Szunyog de Kosova’nın kuzeyindeki tansiyonlardan duyduğu kaygıyı lisana getirdi.

Kosova’da lokal bir televizyona açıklamalarda bulunan Szunyog, gerginliği düşürmek için ülkü tahlilin muahede yoluyla barikatların barışçıl yollarla kaldırılması olduğunu söylerken, “Kuzeydeki durumdan telaşlıyız. Gerginliği azaltmak, barikatları kaldırmak ve ayrıyeten daha uzun vadeli tahliller bulabilmek için mahallî ve milletlerarası partnerlerle çalışmalar yürütüyoruz” sözlerini kullandı.

“SİLAHLI ÇATIŞMANIN EŞİĞİNDEYİZ”

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Sırbistan Parlamentosu’nun oturumunda, ülkesi ile Kosova içindeki sıkıntılara değindi.

Brnabic, her insanın barışın korunması ismine elinden geleni yapması gerektiğinin altını çizerken, “Priştine’nin tek taraflı atılımları yüzünden bir çatışmanın eşiğindeyiz” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarına, Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırpların sesini duymaları istikametinde davette bulunan Brnabic, “Ne kadar farklı olsak da insan haklarında ısrarcı olmalıyız” tabirini kullandı.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan içindeki tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması daveti yapmış; Sırbistan, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında münasebetlerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.