KOBİ’ler üretim gücünü artırdı

Ethereum

New member
Türkiye genelinde biroldukca işletme artık hem fizikî tıpkı vakitte dijital kanallar üzerinden satışlarını birebir anda yürütebiliyor. Salgın sürecindeki süratli dönüşüm, biroldukca firmanın bu alandaki yatırımlarını da artırmasını zarurî kıldı. İki farklı kanal üzerinden satış yapma yekinliğine kavuşan KOBİ’ler talep artışıyla birlikte üretimini güçlendirdi. Ar-Ge ve Ür-Ge üzere kavramlara ayak uydurmayı başaran firmalar, global çaptaki problemleri avantaja çevirdi. KOBİ’lerin ferdi olarak işlerini büyütmelerinin yanı sıra KOSGEB, hem makine parkını geliştiren birebir vakitte yurt dışına açılarak ihracata başlayan işletmelere dayanak sunuyor.

HEM İŞ KURANA tıpkı vakitte İŞİNİ BÜYÜTENE DESTEK

2022 yılında bugüne kadar KOSGEB’in 11 farklı kalemde KOBİ’lere sağladığı kaynak ölçüsü 8,3 milyar lirayı buldu. Girişimcilik, işletme geliştirme, Ar-Ge teknoloji üretim ve yerlileştirme, işletme geliştirme, büyüme ve milletlerarasılaşma takviye programlarıyla KOBİ’lere dayanak veriliyor. KOSGEB, devreye aldığı programlarla üretime omuz veriyor.

ÜRÜNE KIYMET KATAN HER VAKİT KAZANIYOR

2023 yılında da KOBİ’lerin üretim kapasitelerini süratle artıracağını varsayım etmek güç değil. Bu noktada katma pahalı üretim firmaların öne çıkması ve ihracatını katlaması için en değerli başlıklar içinde yer alıyor. Ar-Ge çalışmalarını alışkanlık haline getiren KOBİ’ler için global pazar büyük fırsatlar barındırıyor. E-ticaret kanallarının gelişimi de firmaların üretimini kısa müddette ihracat başarısına dönüştürmesi için en değerli gelişim olarak öne çıkıyor.

İhracatta inovatif eserle öne çıkın

Mikro işletmelerden orta büyüklükteki firmalara kadar her kesimde ihracata açılmak artık pek kolaylaştı. Bu gelişme her ne kadar satışların artırılması için cazip olsa da rekabetin de bir o kadar artması manasına geliyor. Kelam konusu rekabette firmaları öne çıkaran en değerli konu ise inovasyon. Yapılmayanı yapan ve rakiplerini ekarte eden KOBİ’ler ihracatını katlarken, sert rekabetten de en az ölçüde etkileniyor.