Döviz stoklayan ziyan edecek: Bankalara mevduatın yüzde 60’ını TL olarak tutma gayesi getirildi

Ethereum

New member
Merkez Bankası, 18 Ekim’de aldığı kararla TL’ye dayanak için bankalara yeni bilanço maksadı koydu. Menkul Değer Tesisi Hakkında bildiride yapılan değişiklik 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Liralaşma siyaseti kapsamında yapılan ve iki hafta daha sonra uygulaması başlayacak yeni düzenleme, bankalara mevduatın yüzde 60’ını TL, yüzde 40’ını döviz olarak tutma gayesi getiriyor.

HEDEFİ AŞMA MALİYETİ YÜZDE 7

Buna göre; bankalar, Türk Lirası mevduatın toplam mevduat ortasındaki hissesini temel alan amaca nazaran menkul değer (hazine bonosu) tesis edecek. Bu oranları tutturmayan bankalar, toplam mevduatının yarısını aşan döviz ölçüsünün yüzde 7’si kadar fazladan menkul değer tesis etmek zorunda kalacak. Bankaların Türk Lirası mevduatı toplam mevduat ortasındaki hissesi; yüzde 50 ile 60 içinde olan bankalar ise aşan kısmın yüzde 2’si kadar ek maliyete katlanacak.DÜZENLEME TESİRİNİ GÖSTERDİ

Merkez Bankası’nın yabancı para mevduattan Türk Lirası mevduata dönüşümü desteklemek hedefiyle Aralık 2021’de başlatmış olduğu liralaşma stratejisi yardımıyla banka bilançolarındaki Türk Lirası hissesi artarken, döviz mevduatlarının hissesi 15 puan azaldı. Gereksiniminden katbekat fazla döviz stoklayarak piyasaları bozan ve manipüle edenlerle gayrette kapsamında iki ay evvel alınan kararla, bankaların önden önlemlerini alması sağlandı.

Bu sonucun da tesiriyle bankalardaki mevduat dağılımı TL lehine süratle değişti. Merkez Bankası (MB) datalarına nazaran, 2 Aralık ile biten haftada bankalardaki döviz mevduatının hissesi uzun bir ortadan daha sonra birinci defa yüzde 50’nin altına geriledi. 2 Aralık’la biten haftada bankalardaki toplam mevduat 8 trilyon 582 milyar lira oldu.

DÖVİZİN HİSSESİ 64’TEN 49’A DÜŞTÜ

Bu mevduatın 4 trilyon 287 milyar lirası döviz, 4 trilyon 295 lirası ise TL cinsi mevduat oldu. bu biçimdece TL mevduatının hissesi yüzde 50,1’e yükseldi. Yılbaşında yüzde 64,5 olan toplam bankacılık dalı mevduatı ortasındaki döviz hissesi ise yüzde 49,9’a geriledi.

DÖVİZDEN KAÇIŞI HIZLANDIRIR

Bankalardaki mevduat dağılımı TL lehine süratle değişirken dövizde kalmaya devam edenlerin yararı uygunca azaldı, hatta sıfıra yaklaştı. Bu durum dövizden kaçışı hızlandırdı. Son iki haftada bozdurulan döviz ölçüsü 10 milyar dolara yaklaştı. 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyle bir arada dövize olan ilginin uygunca azalması bekleniyor.

TL’YE DAYANAK SÜRECEK

Finans piyasalarındaki havanın TL’yi destekleyecek biçimde sürdürülmesi için düzenleyici ve denetleyici kurumların kararlılığı dikkat çekiyor. Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK) kural belirlerken, Hazine ve Maliye Bakanlığı da geliştirdiği siyasetlerle liralaşma stratejisini bu yılın geri kalanında ve 2023 yılında sürdürmeye kararlı.