Asansör alternatif pazarla yükselecek

Ethereum

New member
Dünyanın iki büyük asansör fuarından birisi olan Milletlerarası Asansör İstanbul Fuarı’nın 17’ncisi, İstanbul’da yapıldı. Asansör bölümünde 3 yıl ortadan daha sonra küresel seviyede gerçekleşen birinci yüz yüze ticaret fuarı Asansör İstanbul’u yurt içi ve yurt haricinden binlerce kişi ziyaret etti. Tarsus Turkey tarafınca, AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) takviyesiyle düzenlenen tertipte 400 firma mamüllerini sergiledi. Kar muhalefetine karşın ilgiyle takip edilen fuarda değerli işbirliklerine imza atıldı.

AYSAD Lideri Sefa Targıt

ÇİN’İN EN BÜYÜK ALTERNATİFİ TÜRKİYE

Fuarı ve bölümü Yeni Şafak’a pahalandıran AYSAD Lideri Sefa Targıt, Türkiye’nin dünyada endüstrici ülke olarak bilindiğine dikkat çekti. Türkiye’nin en epeyce ihracat yaptığı ülkelerin Cezayir, Ukrayna, Rusya, Irak, Mısır, Hindistan, İsrail, Gürcistan, İran ve Sırbistan olduğunu belirten Targıt, “Türkiye önemli bir sanayi ülkesi. Çin’e alternatif ülke olduk, aslına bakarsan buna hazırdık ve bekliyorduk” dedi. Savaştan etkilendiklerini lakin gelecek için karamsar olmadıklarını söyleyen Sefa Targıt, “İnanıyorum ki hem pandemi krizi tıpkı vakitte savaş krizi daha sonrası asansör dalı yükselişe geçecek ve Çin’deki tedarik ve üretim badiresini ülke olarak lehimize çevireceğiz” dedi.

300 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Şu anda yerli kaynaklarla, dalda Türkiye’nin ihracatının büyük bir kısmını karşıladıklarını belirten Targıt, “Dış ticaret fazlası veren bir kesimiz. 150 milyon dolar dış ticaret fazlamız var. 2021’de asansör ve aksam ihracatımız toplam 300 milyon dolar olarak gerçekleşti” sözlerini kullandı.

Savaş sebebiyle çelik meblağlarının arttığını belirten Sefa Targıt, “Asansörün her şeyi olan çelik fiyatları 2 katına çıktı. 600 dolarlardan bin 200 dolarlara kadar geldi. Bu da dalı haliyle etkiledi” dedi. Savaşın kısa müddette bitmesini umduklarını belirten Targıt, “Gelecek olarak daldan umutluyuz. 2022’de ihracatımızı artırmayı ve alternatif pazarlara yönelmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

YENİ FIRSATLAR DOĞACAK

Asansör bölümündeki kaliteli ve bilinen markaların temsilciliklerini yaptıklarını söz eden Fupalift İdare Şurası Lider Yardımcısı Can Latif, “Ağırlıklı olarak ihracat yaptığımız ülkeler, İran, Mısır, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas ve Balkan ülkeleri. Rusya ve Ukrayna da önemli yatırım yaptığımız ülkeler içindeydı. Savaştan ziyadesiyle etkilendik” diye konuştu. Kesim olarak çeşitli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Latif, “Savaş bittikten daha sonra dal ismine yeni fırsatlar doğacaktır ve bunları değerlendireceğimize inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Cenk Ceylan

Arkel’den 72 ülkeye ihracat

Türkiye’nin, İspanya ve Almanya ile birlikte asansör bölümü için dünyadaki en kritik üç ülkeden biri olduğunu tabir eden Arkel CEO’su Cenk Ceylan, ihracat odaklı çalıştıklarını ve 72 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Ar-Ge’ye ve teknolojiye yatırım yaptıklarını belirten Ceylan, şunları kaydetti: “Arcube kumanda sistemiyle bölümdeki denetim mantığını farklı boyuta çıkardık, tek bir noktadan her yere uzaktan takviye sağlıyoruz. Müşterilerimizin sorunlarını bu uygulama ile çözüyoruz.”