AP yolsuzluk soruşturmasının akabinde ıslahatlara hazırlanıyor

pandomim

New member
AP Lideri Reborta Metsola, AB Başkanlar Doruğu’nun bir kısmına katıldıktan daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Belçika polisi ve yargı makamlarının yürüttüğü AP irtibatlı yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasıyla ilgili soruları yanıtladı.

“Hataları düzeltmeliyiz.” diyen Metsola, bugün prestijiyle geniş kapsamlı bir ıslahat paketi önerdiğini, bunun yeni yılın başında hazır olmasını ümit ettiğini söylemiş oldu.

Metsola’nın verdiği bilgiye nazaran, ıslahat paketinde parlamentonun ifşacıları müdafaa sisteminin güçlendirilmesi, resmi olmayan tüm dostluk kümelerine yasak getirilmesi, ahlak unsurlarının korunmasının gözden geçirilmesi ve üçüncü ülkelerle alakalar hakkında derin bir araştırma yapılması bulunuyor.

Yeni devirde ayrıyeten Avrupa Parlamentosuna kimlerin girebileceği konusunda da kimi değerlendirmelerin yapılması, milletvekillerin mali deklarasyonlarının detaylı incelenmesi bekleniyor.

Eski AP milletvekillerinin faaliyetleri, hangi milletvekillinin kimlerle görüştüğünü bildirdiği Şeffaflık Kayıtları’nın durumu ve parlamentoya kimlerin girip çıkabileceğine müsaade verilmesi üzere konularda çalışmalar yapılması planlanıyor.

“DOSTLUK KÜMELERİ GEREĞİNCE İZLENMİYOR”

Metsola, “Şeffaflık Kayıtları’nda bulunan ve bulunmayan, fon kaynağı olarak yahut faaliyet aracı olarak sivil toplum kuruluşlarına bakmamız gerekecek.” dedi.

Dostluk kümeleri hakkında da konuşan Metsola, şu biçimde konuştu:

“bir müddetdir resmi olmayan dostluk kümeleriyle ilgili soruşturma talepleri vardı. Bu kümeler ne iş yapar? Bu kümeler (parlamento) üyelerinin oluşturduğu kümeler mı? Burada rastgele bir gayrimeşru durum suçlaması yapmıyorum ancak bunlarla ilgili kâfi izleme ve denetim bulunmuyor. Rastgele bir seyahatin masrafını kimin ödediği konusunda denetim bulunmuyor. Bilinmeyen seyahatlerde ne alındığı konusunda kâfi denetim yok.”

“KATAR’IN TEKLİFİNİ REDDETTİM”

Belçika’daki soruşturmada ismi geçen Katar’dan kendisinin de bir teklif alıp almadığı sorulan Metsola, şu karşılığı verdi:

“Dünya Kupası’na davet edildim lakin reddettim zira bu ülkeyle ilgili telaşlarım var. Brüksel’de Katar hükümetinin temsilcileriyle iki toplantım oldu. Dünya Kupası’na katılma yahut Katar meclisine hitap etme konusunda davetleri burada aldım. Bunları kabul etmedim.”

Metsola, “Katar yahut diğer bir ülkenin temsilcilerinin Avrupa Parlamentosuna girişine yasak getirecek misiniz?” sorusu üzerine, bu hususta karar alınması için parlamentodaki siyasi kümelerin liderlerine kısa müddet ortasında teklif götüreceğini deklare etti.

BELÇİKA’DAKİ SORUŞTURMA

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında geçen hafta fazlaca sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon avro nakit para ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan bireylerin AP’nin lider yardımcılığı bitmiş oldurilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan bir daha Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü hususlarında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı.

Bu bireylerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları tez edilmişti. Hususla ilgili haberlerde ismi geçen Katar, savları reddetmişti.